Ultrazvukové vyšetrenie – sono

 

Ultrazvuk - sonoV Diagnostickom centre sú k dispozícii dve ultrasonografické pracoviská, na ktorých sa robia vyšetrenia súčasne, čo výrazne prispieva k skráteniu čakacích dôb na minimum.

Čo je ultrazvuk?

Ultrazvuk je zvuk o frekvencii nad 20 KHz, ktorý ľudské ucho nepočuje. V medicínskych prístrojoch sa využíva frekvencia 1 – 20 MHz. Do medicínskej diagnostiky bol zavedený približne pred 50. rokmi . Za ten čas bola dokázaná jeho neškodnosť na ľudský organizmus aj po opakovaných vyšetreniach. Metóda nie je zaťažujúca, je pomerne rýchla a je bezpečná.

Využíva sa pri vyšetreniach:

1. Brucha a brušnej dutiny – na žiadanke máte napísane napr. pečeň, žlčník, pancreas, slezina, brušné LU alebo abdomen.

Príprava na vyšetrenie:
Deň pred vyšetrením je vhodná diéta spočívajúca v konzumácií jedál, ktoré nevyvolávajú nafúknutie
(plynatosť). Doporučuje sa hydinové mäso, ryža, ľahká polievka, bez zeleniny, pitie čaju a nesýtených minerálok. Nevhodná je konzumácia čerstvého chleba , strukovín, mliečnych výrobkov, pitie sýtených minerálok alebo iných nápojov ( cola, sprite). U plynatých pacientov je vhodné podanie liekov na zníženie plynatosti- Espumisan.


Ultrazvuk - sonoRáno pred vyšetrením by ste nemali už nič jesť a piť, nežuť žuvačku, nefajčiť, necmúľať cukríky. Ak pravidelne užívate lieky, môžete ich užiť a zapiť malým množstvom vody ( nesýtenej- bez bubliniek). Malé deti do 3 rokov môžu jesť cca 3 hodiny pred vyšetrením, potom už nie.

 

2. Obličiek a močového mechúra, vyšetrenie orgánov malej panvy
3. ( maternica, vaječníky)

Príprava na vyšetrenie:
Nie je potrebné byť nalačno, dôležité je ale asi 1 až 2 hodiny pred vyšetrením vypiť minimálne 0,5 l tekutiny (čaj, nesýtená voda), aby bol dostatočne plný močový mechúr, čo umožní dobré vyšetrenie orgánov malej panvy. Pred vyšetrením sa nevymočiť.

4. Vyšetrenie - svalov, mäkkých častí kože a podkožia

 • lymfatických uzlín krku, slabín a podpazušia,
 • ciev krku, ciev horných a dolných končatín,
 • vyšetrenie očí
 • prsníkov

U detí vyšetrenie bedrových kĺbov a obličiek.
U všetkých týchto vyšetrení nie je potrebná zvláštna príprava.
Vhodné je si na vyšetrenie malých detí priniesť jednu čistú látkovú plienku.

Ultrazvuk - sonoPriebeh vyšetrenia:

 • Pacient prichádzajúci na vyšetrenie odovzdá svoju žiadanku na vyšetrenie sestre, ktorá ho podľa poradia vyzve, aby vošiel do kabínky a povie mu, ako sa má na vyšetrenie pripraviť,
  napr. pri vyšetrení ciev DK obnažiť nohy ( vyzliecť nohavice, ponožky),
  pri vyšetrení prsníkov vyzliecť do pol pása,
  pri vyšetrení brucha obnažiť brucho,
  ev. pri iných vyšetreniach obnažiť vyšetrovanú časť tela.
 • Potom sa pacient uloží na lôžko podľa pokynov lekára. Na dobrý kontakt ultrazvukovej sondy s telom je potrebné aplikovať priesvitný gél, ktorý sa nanesie na telo. Vyšetrenie nie je bolestivé, trvá niekoľko minút. Po skončení vyšetrenia sa pacient utrie, oblečie a do niekoľkých minút je mu dodaný aj výsledok vyšetrenia, ktorý spíše lekár-rádiológ.